Kolumbijská spoločnosť Woodpecker so sídlom v Bogote bola založená, aby poskytla alternatívy pre lacné bývanie. Ich hlavným konštrukčným materiálom sú kávové šupky. Ako vyzerá dom postavený z tohto materiálu?
Aké materiály sú potrebné na výstavbu alternatívneho domu?
Skupinke vedcov z Universidad de Los Andes sa podarilo vyvinúť nový materiál pomocou viacerých štúdií.
Tím chcel vytvoriť cenovo dostupné bývanie v zanedbaných, rustikálnych a ťažko prístupných oblastiach. Vodeodolný a odolný konštrukčný materiál je vyrobený z recyklovaného plastu a kávovej šupky. Je modelovaný tak, aby imitoval kúsky stavebnice „Lego“.
Jednotlivé časti sa tak spoja do jednej oceľovej štruktúry. Nie je potrebný žiadny iný materiál (napríklad betón alebo klince).
Všetok materiál je buď odpad, alebo recyklovaný, opätovne použitý odpad. Práve preto sú domy Woodpecker vyrobené veľmi lacno. A ako bonus, kávový odpad a plasty neskončia na skládke.
Alejandro Franco, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Woodpecker, povedal:
„Videli sme, že je veľmi potrebný ľahký konštrukčný systém pre domácnosti a školy vo vidieckych a izolovaných miestach. Presne tam sa tradičné konštrukčné systémy, akými sú tehly, cement či betón, nedostanú. Kávová šupka bola priaznivou voľbou, pretože je robustnejšia a suchšia ako ostatné vlákna.“
A čo cena kávového domu?
Spoločnosť Woodpecker uviedla, že sa jej od uvedenia na trh podarilo predať viac ako 2 600 domov. Každý dom stojí približne 4 500 dolárov.
Vďaka skutočnosti, že ide o lacnú stavebnú metódu, sa kolumbijská vláda v novembri 2020 obrátila na spoločnosť Woodpecker. Prosba bola jasná – pomôcť ľuďom postihnutým hurikánom Iota, ktorý zničil 1300 domov.
Zúfalí ľudia potrebovali rýchle riešenie a ľahký konštrukčný systém. Spoločnosť darovala dva domy, ktoré armáda pomohla postaviť za päť dní.
Zdroje: fastcompany.com, ecowatch.com