Trend udržateľnosti sa dostáva stále viac do popredia. A výnimkou nie sú ani svetové metropoly, ktoré sa rozhodli prejsť na „zelenú“. Ak budete mať možnosť navštíviť niektoré z nich, nezabudnite na „ekologické spôsoby“.
Bengaluru, India

Bengaluru je najviac preťaženým mestom na svete. Zatiaľ čo dochádzajúci ľudia z technologických spoločností preťažujú premávku, vytvárajú aj alternatívne riešenia. Miestna požičovňa skútrov, ktorá do svojej flotily pridala 1 000 elektrických skútrov a elektrické bicykle Yulu spoločne so šikovnou aplikáciou Quickride spoločne pracujú na znížení premávky v meste.
Rastie aj ekologický trend. Potraviny bez obalov, ekologické kozmetické výrobky, čerstvo vyrobený džús z pohára s ovocnou šupkou alebo kokosovou šupkou v reštaurácii Eat Raja alebo noc v hosteli Cuckoo, ktorý dbá na životné prostredie a ponúka požičovňu bicyklov, záhradu s terasou a je zariadený upcyklovanými materiálmi, je skvelou voľbou.
Vancouver, Kanada

Vďaka lesom, horám a plážam, ktoré sú na dosah, má Vancouver veľa podnetov, aby ušetril planétu. Od roku 2010 tam bolo vysadených viac ako 122 000 stromov, emisie mesta patria k najnižším v Severnej Amerike a jeho cieľom je do roku 2040 dosiahnuť úplne nulový odpad.
Od susedských upratovacích večierkov až po spoločné záhrady – komunita vo Vancouveri je jadrom mnohých ekologických iniciatív. Verejná knižnica vo Vancouveri má zelenú strechu, ktorá pomáha odvádzať dažďovú vodu, reguluje teplotu budovy a poskytuje stanovište pre včely, ako aj prístupnú strešnú záhradu s pôvodnými rastlinami odolnými voči suchu.
Taktiež disponuje 28 km dlhou najdlhšou neprerušovanou cestou po nábreží na svete, ktorá sa nazýva Seaside Greenway.
Ľubľana, Slovinsko

Slovinsko je známe svojou nedotknutou prírodou – ale aj jeho hlavné mesto ponúka návštevníkom závan čerstvého vzduchu. Ľubľana je mimoriadne čistá a čoraz viac ekologická: ulice sú umývané dažďom a recyklovanou vodou, viac ako 10 hektárov centra mesta je tvorená v rámci peších zón a nové špičkové systémy nakladania s odpadom znamenajú, že mesto posiela na skládky o 80% menej odpadu ako v roku 2008 – s cieľom znížiť ho do roku 2025 na iba 60 kg na osobu a rok.
Ľubľana bola prvým európskym mestom, ktoré sa zaviazalo k cieľu nulového odpadu. Mestská spoločnosť pre nakladanie s odpadmi Voka Snaga dokonca prevádzkuje automat na nulový odpad, ktorý predáva organické čistiace prostriedky, šampóny, ocot a olej zákazníkom, ktorí si prinesú svoje vlastné opakovane použiteľné obaly.
San Francisco, Kalifornia

San Francisco bolo prvým mestom v USA, ktoré zakázalo plastové tašky. Mesto posiela na skládky menej odpadu, pričom 80% jeho odpadu sa recykluje, kompostuje alebo je znovu použité.
V San Franciscu nájdete množstvo vegánskych reštaurácií (Beloved Cafe alebo Gracias Madre), zatiaľ čo veľkoobchod Rainbow Grocery je miestnou inštitúciou. Chcete si aj vy pochutnať na týchto dobrotách? Už viete, kam by ste sa mali vybrať na ďalší výlet.
Zdroje: quickride.in, thehindu.com, booking.com, vancouver.ca, zerowasteeurope.eu, opentable.com, theculturetrip.com