Znečisťovanie životného prostredia sa v posledných rokoch stalo rastúcim a znepokojujúcim problémom. Produkujeme obrovské množstvo odpadu, ktoré sa nerecykluje. Skončia na skládkach, v oceánoch a najvzdialenejších kútoch našej planéty. Je však dôležité, aby sme si tento problém uvedomili a pokúsili sa s ním bojovať, počnúc vlastnou domácnosťou. Bude to prospešné pre životné prostredie ale aj pre nás samotných.
Menej odpadu
V posledných rokoch sa vo verejnom priestranstve čoraz viac diskutuje o otázke znižovania produkcie odpadu. Populárne sa stávajú hnutia zamerané na vzdelávanie verejnosti v otázkach zameraných na módu, segregáciu odpadu a znižovanie nákupov. Produkcia menšieho množstva odpadu alebo jeho úplná eliminácia predstavuje zníženie alebo kompletné odstránenie odpadkov z nášho života. Prvým krokom k zníženiu produkcie odpadu je analýza každodenných nákupov a premýšľanie o tom, čoho sa môžeme vzdať a čo môžeme kúpiť v inom obale.
Mnoho potravinárskych výrobkov sa predáva v plastových vreciach a plastových obaloch. Chvíľu ich používame a potom skončia v koši. Tento problém by mohla vyriešiť recyklácia, ale v skutočnosti sa recykluje a opätovne používa len veľmi malá časť odpadu. Odpadky sa spaľujú alebo končia v prírodnom prostredí ako sú lesy, rieky alebo oceány. Často si môžeme kúpiť rovnaké veci aj bez plastových obalov. Stačí sa poriadne pripraviť na nákup, vziať si vlastné bavlnené tašky alebo opakovane použiteľné vákuové nádoby. Vďaka tomu sa vyhneme zbytočným jednorazovým odpadom pri nákupe zeleniny, ovocia, mäsa, syrov alebo sypkých výrobkov, ako sú cestoviny.
Voda — základná nevyhnutnosť
Problémom môže byť aj voda, ktorá je pre naše telo nevyhnutná a bez nej si nedokážeme predstaviť každodenný život. Zároveň sa bojíme piť vodu z vodovodu, preto ju kupujeme v plastových fľašiach, ktoré sú veľkou hrozbou pre životné prostredie. Jedna domácnosť môže „vyprodukovať“ niekoľko takýchto odpadov denne. Ročne to však budú desiatky kilogramov odpadu, ktorým by sa dalo ľahko vyhnúť. Stačí investovať do džbánu na filtrovanie vody alebo do fľaše s takými vlastnosťami. Ak vezmeme do úvahy náklady na balenú vodu, nepríjemnosti pri jej nosení a nepriaznivý vplyv na životné prostredie, stojí za to vyskúšať túto filtračnú metódu.
Filtračné džbány sa používajú veľmi ľahko a okamžite získate čistú vodu. Odstraňujú sa z neho mechanické nečistoty, hrdza, ťažké kovy, chuť a vôňa chlóru.
Plast na cestách
Filtrácia vody na cestách môže byť výzvou pre tých, ktorí sa obávajú o životné prostredie. Keď idete do práce, do školy, na turistiku alebo do telocvične nemusíte so sebou brať jednorazovú plastovú fľašu. Riešením sú filtračné fľaše s uhlíkovou náplňou. Počas pitia pravidelne čistia vodu a môžete si ju doplniť napríklad v reštaurácii, na vlakovej stanici alebo na benzínovej pumpe. Filter na fľašu je vymeniteľný a v závislosti od výrobcu vydrží zhruba mesiac používania. Fľaša s filtrom vás udrží v bezpečí na cestách a vaše telo bude hydratované.
Popremýšľajte, aký máte vplyv na životné prostredie a čo môžete zmeniť. Aj tie najmenšie rozhodnutia majú veľký vplyv na svet. Starajme sa spoločne o našu planétu a buďme k nej ohľaduplní.
Zdroj: ecoportal.com